JÍDELNÍČEK část (5)
VITAMÍNOVÉ A MINERÁLNÍ PREPARÁTY
Tyto doplňky nejsou pro králíka důležité. Ba naopak – jejich nadměrný příjem organismus zatěžuje. Správně živenýkrálík si vezme všechno potřebné z potravy.
Jediný přípravek, který bývá doporučován, je Roboran H, který se králíkovi podává v době línání. Díky obsahu biotinu (vitamínu H) a B-komplexu by měl urychlovat přelínání a zlepšovat kvalitu srsti. Tyto látky obsahují také např. vitamínové kapky Multi-C-Mulgat.
Používání ostatních vitmínových a minerálních doplňků prodiskutujte s kompetentním veterinářem. Většinou se podávají pouze v době nemoci, rekonvalescence nebo během zátěžových situací.
MINERÁLNÍ SOLNÉ A VÁPNÍKOVÉ KAMENY
Pokud chceme ušákovi pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je králík bude nadšeně hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (např. králíci ho mohou hryzat z nudy, v případě že jsou na noc zavřeni v kleci), tak ho králíkovi nabízíme jenom příležitostně.
Je potřeba zdůraznit, že správně živený králík si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich králík má brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve.
TRÁVICÍ PASTA NAGER-MALT
Tato pasta je nevhodná jak svým složením, tak účinkem. Obsahuje totiž bakterie mléčného kvašení, které v případě, že má králík v žaludku smotek chlupů, celý problém zkomplikují tím, že zkvasí obsah žaludku, následně smotek zadrží a králíkův stav se ještě zhorší o silné nadmutí. Na povrchu smotku se utvoří mastný film, který nepropouští vodu, tudíž se smotek nemá šanci vodou rozmočit a postoupit dál do střev, aby byl pomocí vlákniny vyloučen ven z těla ve formě bobků. Smotek zůstane v žaludku a je pak nutná operace.
Jak smotku chlupů v žaludku předejít?
Jediná rada je dopřát králíkovi dostatek sena, vody a pohybu a v období línání ho vyčesávat.
Proč je důležitý dostatek sena?
Nahromadění chlupů v žaludku není samo o sobě až takovým problémem. Problém nastává, až když králík přijímá málo vlákniny, následkem čehož se zpomalí činnost střev a chlupy se začnou hromadit v žaludku. Zpomalení činnosti střev je často způsobeno nedostatkem vlákniny a stravou bohatou na sacharidy a tuky, které nabourávají bakteriologickou rovnováhu ve střevech.
DIETA
Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného ušáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled králíčka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu. Obézní králíčci mohou mít také špinavější zadeček, protože si k němu pořádně nedosáhnou, aby si ho očistili.
V případě, že ušák trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděnapostupně.
Sestavení diety je velice jednoduché:
- hlavní složkou potravy je seno (bez přídavku např. vojtěšky) a čerstvá zelenina (bez omezení - POZOR!Toto neplatí pro kořenovou zeleninu, která obsahuje hodně sacharidů, a proto ji na dobu diety z jidelníčku úplně vyřadíme.)
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- králíkovi nesmíme dávat žadné pamlsky jako hrozinky, vločky apod.!
Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví králíčka. Je proto vhodné každý týden králíčka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Ušáka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo klec (naprosté minimum jsou 4 hodiny mimo klec denně), protože pohyb je účinnější než jakákoliv dieta.
Upozornění
Dospělé králindy mívaji často tzv. “lalok”, což je límec z volné kůže okolo krku (viz obrázek a albíčko http://www.kralici.cz/alba.asp?a=13075). Pokud je tvořen pouze kůží a ne tukem, je to v pořádku.
Následující nákresy ukazují králíka v dobré kondici a králíka s nadváhou:
Vlevo ušák v dobré kondici, vpravo obézní králík. Šipky označují místa, kam se nejčastěji ukládají tuky.
Vlevo obézní ušák, vpravo ušák v dobré kondici.
JAK STRAVOVAT BŘEZÍ A KOJÍCÍ SAMIČKY
Zhruba od 15. dne po zabřeznutí potřebuje samička zvýšený přísun vápníku a fosforu, neboť v tomto období začíná kalcifikace kostí plodů). Taktéž potřebuje zvýšenou dávku suché i šťavnaté potravy (šťavnatá potrava navíc obsahuje minerální látky a vitamíny, které jsou potřeba ke správnému vývoji plodů a udržení dobré fyzické kondice samičky). To znamená, že je vhodné postupně zaměnit granule pro dospělé králíky za kvalitní granule pro mláďata, které mají vyšší obsah vápníku, a můžeme k nim přidávat i vojtěšková kolečka, která taktéž obsahují vápník. I seno je vhodné takové, které obsahuje byliny bohaté na vápník (pampeliška, vojtěška, jetel). Také dávka zeleniny se musí postupně zvyšovat (až o polovinu denní dávky). Je důležité tuto stravu dodržovat i po celou dobu, kdy samička kojí mláďata (samička potřebuje velké dávky vápníku a kvalitní stravy, aby se ji mohlo tvořit mléko a ona sama byla zdravá). Okolo 6. týdne po porodu se mohou začít zvýšené dávky granulí a zeleniny pozvolna snižovat a přecházet opět na stravu dospělého králíka, na kterou byla samička zvyklá před zabřeznutím.
! Samičce nepodáváme mléko! Není to pro ni přirozená strava, neumí ho trávit a může ji přivodit zažívací obtíže.
STRAVA MLÁĎAT OD NAROZENÍ PO ODSTAV
V případě, že má doma chovatel samičku, u níž byla před zabřeznutím a po porodu kokcidióza rozborem bobků vyloučena, může při krmení mláďat postupovat následovně:
- do 15 dnů pouze mateřské mléko
- od 15 do cca 21dnů mateřské mléko + podávání sena s přídavkem sušené vojtěšky nebo sušené pampelišky
- od 21 do 60 dnů mateřské mléko + seno s přídavkem sušené vojtěšky nebo sušené pampelišky + postupné zařazování čerstvé zeleniny (vhodné druhy jsou např. mrkev, řapíkatý celer, fenykl. Vše nakrájené na drobné kousky)
- od cca 28 dní se mohou do stravy králíčat zařadit kvalitní granule pro juniory
Pokud u samičky nemáme rozborem vyloučenou kokcidiózu, mláďatům žádné “zelené” krmení nedáváme, dokud je v 7. týdnu proti kokcidióze nepřeléčíme. Pak teprve na zelené pomalu zvykáme.
Dokud jsou mláďata kojena, poskytuje jim mateřské mléko tzv. pasivní imunitu. Bohužel většina mláďat, která jsou ve zverimexech, je odstavena predčasně, tudíž již tuto ochranu nemají, ale jejich zažívání zároveň ještě není bez této imunity na velké změny v jídelníčku a stres s nimi spojený připraveno. Proto se doporučuje domů přineseného králíčka preventivně přeléčit proti kokcidióze, případně nechat udělat rozbor bobků, aby se přítomnost kokcidií vyloučila a pak teprve můžeme do jeho jídelníčku začít zařazovat zeleninu, ovoce a trávu (viz článek Kokcidióza). Pokud v sobě králíček kokcídie má a změna stravy a stres ho oslabí, “zelená” strava bývá poslední kapkou, po níž pohár přeteče a kokcidióza naplno propukne. Kromě kokcidiózy hrozí předčasně odstavenému ušákovi při změně stravy i další nemoce – např. Enteropatia mucoide, přemnožení bakterií E. coli nebo Clostridia sp. Mezi příznaky se řadí např. hlenovitý vodový průjem, nechutenství, nízká teplota (37-38,5°C), nadmuté bříško s plyny a tekutinami ve střevech... Pokud včas nezasáhne veterinář, nastává po 2-4 dnech smrt.
SHRNUTÍ
Králík musí mít celoživotně neomezeně k dispozici seno. Do 7. měsíců podáváme neomezeně k dispozici juniorgranule a od 6. měsíce začneme postupně přecházet na kvalitní dospělácké granule (minimálně 18% vlákniny, což na našem trhu splňují granule Care+, KIKI Adult Premium, KIKI Nutri Rod, Cuni Complete, Cuni Pro, Genesis Timothy a Genesis Alfa Alfa) které dávkujeme. Zelenina je v králičím jídelníčku samozřejmostí od 7. týdne života a přeléčení proti kokcidióze. Do vody přidáváme Acidomid K jako prevenci proti kokcidióze. Na obrušování zubů jsou vhodné větve – tvrdý chleba nepodáváme! Minerální slané a vápníkové kameny nejsou pro správně živeného králíka nezbytně nutné. Nikdy nedáváme králíkovi žádné lidské jídlo!
Doufáme, že se Vám článek líbil a zodpověděl všechny Vaše dotazy. Případné další otázky směřujte do Diskuze. Pokud máte nějaké připomínky nebo nápady na vylepšení, sdělte je v soukromé zprávě uživatelce anhelli. Obzvlášť užitečné by to bylo, pokud máte doma některé z granulí, u kterých chybí údaje a mohli byste je anhelli sdělit.
grinzy a anhelli
Prameny:
[1] Care of Rabbits, Susan A. Brown, DVM, Midwest Bird and Exotic Animal Hospital
[2] Il coniglio - terza parte, Associazione Animali Esotici
[3] Clinica Veterinaria, Ancona
[4] Krmení králíků chovaných v domácnostech, MVDr. Kateřina Sekyrová
[5] L'alimentazione del coniglio da compagnia, Marta Avanzi, Med. Vet.
[6] Hay is the Basis of a Healthy Rabbit Diet, San Diego House Rabbit Society
[7] Il comportamento del coniglio, Marzia Possenti, medico veterinario
[8] Jak bezpečné je hladovění králíků?, MVDr. Kateřina Sekyrová
Obrázky pocházejí z albíček uživatelek:
Autorkou obrázků je grinzy.