Jdi na obsah Jdi na menu
 


JÍDELNÍČEK část (3)

11. 3. 2013

 

 

 

Je třeba věnovat určitou pozornost obsahu vápníku v některých bylinách a zelenině. Například petržel, máta, vojtěška, jetel, mrkvová nať, pampeliška jsou pro vysoký obsah vápníku obzvláště vhodné pro mláďata, ale od 7. měsíce věku králíka musí být dávkování sníženo a po 4. roce věku by měl králík dostávat opravdu jen minimální dávky.

 

Narozdíl od lidí, u kterých se z potravy vstřebává do organismu jen potřebné množství vápníku, u králíků se ve střevech vstřebává prakticky všechen v potravě obsažený vápník. Pokud strava obsahuje hodně vápníku, je jeho přebytek dopravován krví do ledvin a ty ho vylučují do močového měchýře. Proto králíci, kteří jsou krmeni stravou bohatou na vápník, trpí často ledvinovými a močovými kameny a záněty močových cest.

 

Když dám králíkovi mokrou zeleninu/trávu, nenadme se?

 

Nenadme. Ale je třeba králíka na zeleninu/trávu postuně zvykat a zároveň zajistit, aby měl ušák neustále přístup k senu, které obsahuje hodně vlákniny a které potravu posunuje ve střevě. Pokud bychom dali králíkovi zeleninu/trávu na lačný žaludek, je možné, že hmota nebude dostatečně rychle postupovat zažívacím traktem, zkvasí a začnou se tvořit nebezpečné plyny.

 

LUČNÍ A AROMATICKÉ BYLINY

Je všeobecně známo, že králíčci mají mlsný jazýček a téměř všichni se můžou utlouct po bylinkách. Mnohé z nich však mají vysoký obsah vápníku, proto je vhodné u dospělých mlsounů jejich množství omezit a předejít tak tvorbě ledvinových a močových kamenů.

 Kde byliny a trávu nesbírat:

  • na okrajích polí, protože je tam tráva pohnojená.
  • na trávnících ve městě, protože se na ně chodí venčit psi, tudíž je tráva znečištěná a můžeme na králíky přenést různé nemoci
  • při okrajích silnic, protože je tam tráva „napuštěna“ výfukovými plyny.
  • ze sběrného koše sekačky, protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, které jsou pro zvíře nebezpečné. Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem.
  • pod keři – bývají na ní často klíšťata

 Vhodné byliny

  • pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře.
  • Všeho s mírou! Musíme myslet na to, že každá bylina má své účinky a zvířata jsou na jejich působení citlivá. Proto bychom je měli podávat ušákům v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.

Rostlina

Poznámka

anýz

Podporuje trávení.

bazalka

Tiší křeče, povzbuzuje chuť k jídlu a má zklidňující účinky.

borůvkové listí

Léčivka.

bršlice kozí noha

 

Obsahuje hodně vápníku a chutná podobně jako petržel.

Nesplést s krabilicí mámivou (Chaerophyllum temulum)!

brutnák lékařský

Voní a chutná po okurkách, má vysoký obsah minerálů, při nadměrném zkrmování poškozuje játra, ale jako doplňkové krmivo je dobrý.

echinacea

Posiluje imunitu.

hadí mord španělský

Obsahuje inulin.

heřmánek

Působí pozitivně při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest (také jako čaj).

hluchavka

Pozor! Nesplést s popencem!

chrpa

Květy.

jahodníkové listí

 

jetel

Tolice dětelová, jetel plazivý, jetel luční jsou v malém množství dobře snášeny. V době květu však obsahují nízké množství kyanogenních glykosidů, z kterých se při zkrmování uvolňuje toxický kyanovodík. Mladý jetel také ve větších množstvích v důsledku nízkého obsahu tříslovin silně nadýmá a při překrmení způsobuje průjem.

jitrocel kopinatý

Protizánětlivý, tiší zažívací potíže, podporuje vykašlávání, jako čaj (sbíráme před dobou květu) vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

jitrocel větší

Protizánětlivý, mírní zažívací obtíže.

kakost smrdutý

 

kerblík lesní/setý

 

kokoška pastuší tobolka

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, zastavuje krvácení.

kontryhel

Léčivka, proto v malém množství.

kopr

Obsahuje hodně vitamínů, proto podávat v malém množství, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, odstraňuje lehké zažívací poruchy, tlumí křeče a stimuluje tvorbu mléka.

kopretina bílá

 

kopretina řimbaba

 

kopřiva

Krmíme zvadlými nebo usušenými, působí močopudně.

koriandr

 

kostival lékařský

 

kozí brada luční

 

krvavec menší

Údajně má vysoký obsah vitamínu C.

lebeda zahradní

 

levandule  

libeček

Pomáhá při ledvinových a žaludečních obtížích; nepodáváme březím samicím.

lichořeřišnice větší

 

lískové listy

 

majoránka

Květy obsahují až 4% éterických olejů.

malinové listy

 

máta peprná

Příznivě působí na trávicí ústrojí, podporuje prokrvení a  tvorbu žluči.

mateřídouška  

meduňka

Působí protikřečově a příznivě na zažívání (také při nadýmání).

merlík všedobr

 

měsíček

Květy. Má zklidňující účinky.

mléč zelinný

 

myrta

 

obilniny (osení a sláma)

Pouze stébla bez klasů!

ječmen, oves, pšenicešpalda, žito

oregáno (dobromysl)

Zmírňuje střevní potíže, údajně napomáhá při léčbě kokcidiózy, přírodní ATB.

ostružinové listí

Vysoký podíl kyseliny tříslové, s trním zkrmovat jen sušené.

pampeliška/smetánka lékařská

Kořen, listy, květ; působí močopudně, barví moč do červena.

pelyněk

Vysoký obsah thujonu, podávat zřídka.

petrželí (nať)

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, navíc má vysoký obsah vápníku, proto podávat v omezeném množství.

podběl

Protizánětlivý, ale v sušeném stavu zkrmujeme pouze ve velmi malém množství kvůli vysokému obsahu léčivých látek, které mohou ve vysokých dávkách poškodit játra.

potočnice/řeřicha

Obsahuje hořčičné glykosidy, které dráždí dýchací cesty, proto podáváme jenom v malém množství; povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a působí močopudně.

ptačinec žabinec

Nesplést s drchničkou rolní (Anagallis arvensis)!

pumpava obecná

 

pupalka dvouletá

Listy a květy.

rozmarýna

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů a kyseliny šťavelové podáváme jenom občas v malém množství.

růže (okvětní lístky, listy)

Listy bez trnů a květy. Nekrmíme růžemi koupenými v obchodě!

rybízové listí

 

řebříček

Vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

saturejka zahradní

 

sedmikráska

Ve větším množství působí projímavě, podporuje hojivé procesy při plicních onemocněních.

sléz

 

slunečnice

Jenom okvětní lístky (pro králíky pochoutka) a rostlinu! Ne semínka!

šalvěj

 

šrucha zelná

Obsahuje menší množství kyseliny šťavelové, semena obsahuji velmi zdravé omega-3-mastné kyseliny.

šťavel kyselý

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

šťovík

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

třezalka tečkovaná

Zklidňující účinky.

tymián

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat v malém množství.

violka trojbarevná

 

violka vonná

 

vojtěška

Vysoký obsah vápníku, proto podáváme zřídka.

zavinutka podvojná

 

traviny (lipnicovité)

bohaté na kyselinu křemičitou

bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá, lipnice luční, poháňka hřebenitá, psárka polní, srha laločnatá

pokojové rostliny

ibišek, kalisie/goliwoog

Jedovaté a nevhodné rostliny

Jedovaté a nevhodné pokojové rostliny

agáve, amarylis/hvězdníkanthurie, azalka indická, begonie, brambořík perský, dieffenbachie pestrádieffenbachie skvrnitá/mramornatka, dracéna, fíkovník malolistý/plačící, fíkovník pryžodárný/gumovník,filodendron, hortenzie velkolistá, kala, klívie/řemenatka, kroton, lilek korálový/višňový, lopatkovec, monstera, mučenka, oleandr, pelargónie/muškát, potosovec zlatý, pouštní růže, pryšec zářivý, toulitka, vánoční hvězda

Jedovaté a nevhodné zahradní rostliny

barvínek menší, břečťan popínavý, cesmína ostrolistá, čemeřice černá, hyacint, krokus, lilie, lupina mnoholistá/vlčí bob, modřenec širolistý, narcis, tulipán

Jedovaté a nevhodné volně rostoucí rostliny

áron plamatý, bažanka vytrvalá, blatouch bahenní, bledule jarní, blín černý, bolehlav, česnek medvědí (nesplést s nejedovatou bršlicí kozí nohou!), halucha, hasivka orličí, hrachory, jmelí bílé, kapraď samec, konvalinka vonná, kručinka, lilek černý, lilek potměchuť, lýkovec jedovatýmák, náprstník červený, ocún jesenní, oměj šalamounek, popenec, prvosenka jarní, pryskyřník prudký, pryšcovité, přeslička, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka předjarní (podsněžník), starček přímětník, tetlucha kozí pysk, vlaštovičník větší, vratič obecný

VĚTVE

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život (přední zuby-řezáky rostou rychlostí 3-4mm/týden, zadní zuby-stoličky, které se nejlépe obrušují žvýkáním sena, rostou rychlostí 3-4mm/měsíc). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.

Obrušování zubů

V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako “pamlsek” (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak králíkovi zuby rychle rostou. Pokud chceme podat králíkovi něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si králík hlodne “jednou týdně”, tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.

Je nutno podotknout, že pokud má králík zuby a čelist správně rostlé a nenese si v genech žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna ten náš králík větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už králík broušení nebude muset podruhé podstoupit.)

 

V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná, a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tak tato dřívka nekupujeme!

 

Vhodné dřeviny

Druh

Poznámka

arbutus (planika)

 

borovice

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

borůvka

Může být podávána i ve větších množstvích.

bříza

Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství.

buk

Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.

granátovník

 

habr

Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!

hloh

Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.

hrušeň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jabloň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jasan

Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.

javor

Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.

jilm

Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.

jedle

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

líska

Může být podávána i ve větších množstvích.

lípa

Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství.

maliník

 

olivovník

 

olše

Podávat jen v malém množství.

ostružiník

 

peckovice (třešeň, švestka...)

Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné.

platan

 

rybíz

Může být podávána i ve větších množstvích.

smrk

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

topol

Podávat v malém množství.

vrba

Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieStatistiky

Online: 1
Celkem: 13321
Měsíc: 235
Den: 4