Jdi na obsah Jdi na menu
 


JÍDELNÍČEK část (1)

11. 3. 2013

 

Jídelníček králíka

 

 

PŘEDMLUVA

Kolik potravy má dostat zakrslý králíček denně? Co všechno může? Jaká zelenina a ovoce jsou vhodné? Který druh granulí je nejlepší? - To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel, a my se na ně v tomto článku pokusíme odpovědět.

Především je třeba si uvědomit, že králík je býložravec,  což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny.

Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a dospělým králíčkům ho proto podáváme s mírou.

Vhodná strava zajišťuje králíčkovi nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny,  přerůstání zubů – jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.

 

DŮLEŽITÉ!

 • Pokud králík náhle změní své stravovací návyky (např. přestane jíst seno), je vhodné navštívit veterináře z důvodu podezření na přerůstání zubů (je nutné, aby veterinář zkontroloval stoličky, což sami doma nezvládneme) 
   
 • Pokud králík najednou odmítá potravu a je apatický, navštivte IHNED veterináře. Více než 24hodinová hladovka může králíkovi způsobit nenapravitelné poškození trávícího systému, který se bude postupně zpomalovat až do uplného zastavení, jehož následkem je selhání jater a smrt. 
   
 • V případě operace (např. kastrace) králík NESMÍ držet hladovku! V den operace je vhodné mu dát hodně sena, trochu kvalitních granulí, případně menší dávku bylin nebo zeleniny bohaté na vlákninu, na kterou musí být ale zvyklý. Strava musí být o něco lehčí než normálně, protože králík s přeplněným žaludkem (který tlačí na hrudník) může mít při anestezii problémy. [8] Pokud Vám veterinář řekne, že má králík držet před operací hladovku, je lepší poohlédnout se po jiném, protože tento toho o králících moc vědět nebude.

 • Po operačním zákroku se MUSÍ králík rozjíst co nejdříve. S pomocí analgetik (Metacam), který je vhodné si od lékaře vyžádat (Metacam byste měli mít pro králíčka na doma např. po trhání zoubků nebo pro samičku po kastraci), by měl králíček pomalu začít jíst. Často musí být k jídlu stimulován (na rozpapání jsou ideální čerstvé bylinky jako bazalka, meduňka, petrželka, mrkvová nať nebo čerstvá nebo sušená pampeliška či jitrocel), ale pokud ani po více hodinách nejeví žádnou chuť k jídlu, je potřeba ho začít dokrmovat injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se králíkovi dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory) a zároveň je nutné spojit se s veterinářem, který, pokud je to nutné, králíčka pomocí infuze rehydratuje a podá mu vhodné léky na podporu chuti k jídlu, rozhýbání střev a podporu jaterní funkce. Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně.Celkově musíme do králíka dostat 50 ml kaše a 50 ml na vody kilo váhy denně až do doby, než nezačne jíst sám.
   
 • Je dobré králíčka každý měsíc vážit a váhu si zapisovat. U mláděte tak budeme mít přehled jak roste a u dospělého králíka budeme moct sledovat případné váhové výkyvy a plynule jim přizpůsobovat jídelníček. V případě, že králík trpí dlouhodobými problémy se zažíváním, má zdravotní potíže nebo byl na operaci, je vhodné ho vážit každý týden, abychom měli jistotu, že neubývá na váze a má zajištěnu dostatečnou výživu. Pokud zjistíme, že od posledního vážení králík značně zhubnul, neváháme a obrátíme se co nejdříve na veterináře. V tomto případě se nenecháme mást dojmem, že králík jinak vypadá zcela v pořádku, protože problém může být někde uvnitř (např. přerůstající zuby nebo skrytě probíhající infekce).

SENO

Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:

 • vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
 • králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.  Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.

Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.

 

Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, tak zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny.

 

Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.

 

Pro mladé králíky, kteří rostou (= do 7 měsíců), je vhodnější seno, které obsahuje např. vojtěšku, pampelišku nebo jetel, protože má zvýšený obsah vápníku, který ušák potřebuje kvůli růstu zubů a kostí ve větším množství.

 

Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.

 

Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.

 

Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat odležet 6 týdnů, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické změny, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy.

TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme králíkovi nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v každém případě však nesmí přesáhnout 100°C.

 

TIP! Seno v jesličkách přes den částečně vyčichne. Proto je dobré do jesliček přidávat párkrát za den po troškách čerstvé seno.

 

TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...), které ho navoní a ušákovi pak bude seno víc chutnat.

VODA

Voda musí být každý den měněna. Vodu podáváme čistou a pokojové teploty. Z tohoto důvodu je v kleci vhodnější napáječka. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová.

 

Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Někteří králíci nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a králíkovi pak Acidomid nenutíme.

 

Ostatní minerální a vitamínové přípravky jsou pro správně živeného králíka veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem.

 

Jak naučit králíčka pít z napáječky?

 

Ne každý králíček umí pít z napáječky, a proto to ty, kteří z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to ušák pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy ušák kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno.

 

GRANULOVANÉ KRMIVO (GRANULE)

Granulované krmivo by mělo být u dospělých králíků pouze doplňkem a zpestřením stravy a pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by měla splňovat tyto základní parametry:

 

1)       18% a více vlákniny

2)       neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku  nebo sušené mléko

3)       obsah tuku by se měl co nejvíce blížit 1,5%

4)       nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku (u dospělých králíků ne více než 1%, u mláďat může být víc) a poměr obsahu vápníku a fosforu  by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)

5)   obsah vitaminu D3 by měl být maximálně 1000 m.j. Vyšší obsah vitaminu D3 přispívá ke vzniku písku v močovém měchýři a tvorbě ledvinových a močových kamenů.

6)      všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, ževšechny granule mají i stejný obsah živin

 

Tento typ krmiva není pro dospělého králíka podstatný, a proto ho můžeme z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by ušák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce). [1]

 

U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk (množství pak záleží na velikosti králíka – pro zakrslé králíky je denní dávka 2 polévkové lžíce = cca 30g,nejlépe jedna ráno a jedna večer). [2] [3] [4] [5] [6]

 

 Granule skladujeme v suchu a chladnu. Část si odsypeme do uzavíratelné skleničky a zbytek balení skladujeme nejlépe v ledničce.

 

Srovnání granulovaných krmiv

 • vzorem je jedno z nejkvalitnějších krmiv pro králíky značky Oxbow (v ČR dostupné na obchod.kralici.cz)

Granulovaná krmiva pro dospělé králíky

Název vláknina bílkoviny Ca P tuky Vit. D
Bunny Basics Adult Rabbit Food 
(Oxbow)
26% 14% 0,6% 0,25% 2%  900 m.j.
Nature´s Promise 
(ZuPreem)
max.28% min.14% min.0,35%
max.0,80%
min.0,30% min.1%  3000 m.j.
Science Selective Senior 
(Supreme)
22% 12% 0,8% 0,6% 4%  1300 m.j.
Rabbit Diet with Timothy Hay 
(Nutrazu)
max.22% min.14% min.0,65%
max.1,15%
min.0,50% min.1,5%  1100 m.j.
Xtravital Care+ 
(Beaphar)
22% 16% 0,75% 0,44% 3,2% 1450 m.j. 
Nature Select Bites
(Witte Molen)
22% 17% neuvedeno neuvedeno 2%  
Grainless Complete 
(JR Farm)
21,5% 11,1% 0,5% 0,3% 2,9% 1000 m.j. 
Kiki Adult Premium(GZM) 21% 16% 1% 0,5 % 3%  
Kiki Nutri Rod 
(GZM)
21% 15% 1% 0,65% 3,5% 2000 m.j. 
Cuni Pro 
(Versele-Laga)
20,5%, 15% 1% 0,5%. 2,5%  2000 m.j.
Cuni Complete 
(Versele-Laga)
20% 15% 0,9% 0,6% 3% 1500 m.j. 
Science Selective králík
(Supreme)
19% 14% 0,6% 0,4% 4%  1500 m.j.
Genesis Timothy 
(Harrison Pet Products Inc.)
18% 15% 0,8% 0,5% 2,5% 2200 m.j. 
Genesis Alfalfa 
(Harrison Pet Products Inc.)
18% 16,5% 0,9% 0,6% 4,5% 2200 m.j. 
Vita Special Vario Balance 
(Vitakraft)*
18% neuvedeno neuvedeno neuvedeno neuvedeno  
Vita Special Vario Long Hair 
(Vitakraft)*
17,5% neuvedeno neuvedeno neuvedeno neuvedeno  
Vita Special Best Age 
(Vitakraft)*
17% 13,5% neuvedeno neuvedeno neuvedeno  
Emotion Sensitive Rabbit 
(Vitakraft)
17% 13,5% 0,9% 0,4% 4%  
Vita Special Regular 
(Vitakraft)
15,7% 14% 0,5% 0,3% 3,8%  
Prestige Cuni Nature Re-Balance 
(Versele-Laga)
15% 13,5% 0,9% 0,6% 3% 1500 m.j. 
Vita Special Vario Outdoor 
(Vitakraft)*
15% neuvedeno neuvedeno neuvedeno neuvedeno  
Prestige Cuni Nature 
(Versele-Laga)
15% 15,5% 1,1% 0,5% 3,5% 1500 m.j. 
Cuni Crispy 
(Versele-Laga)
15% 16% 1,1% 0,55% 3,5% 1800 m.j. 

* neuvedeno = výrobce údaj neuvádí

 

Legenda:

 

Doplňková granulovaná krmiva:

 

zeleně zvýrazněná prémiové granule, které jsou pro králíka z hlediska složení nejvhodnější
žlutě zvýrazněná granule průměrné kvality. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak je koupíme.
světle žlutě zvýrazněná méně vhodné, nicméně stále ještě poměrně kvalitní, granule. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak ji koupíme.
nezvýrazněná méně vhodná, nicméně stále ještě poměrně kvalitní krmiva, snadněji dostupná i v kamenných obchodech. Těmito krmivy můžeme krmit pouze za předpokladu, že je králíček beze zbytku sní, protože to nejsou granule, ale směsi. Pokud však máme možnost krmit výše zmíněnými kvalitnějšími granulemi, neváháme a zakoupíme

 

Krmiva pro mláďata

 

Nejvhodnější pro juniory jsou granule Oxbow Bunny Basics Young Rabbit Food (22-25% vlákniny), Kiki Premium Baby (GZM, 19,5% vlákniny), Care+ Junior (Beaphar, 22,2% vlákniny) a Science Selective Junior Rabbit (Supreme, 19%).


Méně vhodné, ale ještě stále poměrně kvalitní jsou směsi Prestige Cuni Junior Nature (Versele-Laga, 15% vlákniny), Country Junior (Witte Molen, 15% vlákniny) a Xtravital Junior (Beaphar, 15% vlákniny). Ovšem stále platí, že jimi můžeme krmit pouze za předpokladu, že je ušák beze zbytků sní, protože jinak bude mít nevyváženou stravu, což by se mohlo v budoucnosti projevit na jeho zdravotním stavu.

 

Pokud nemáme po ruce žádnou vhodnou juniorku, můžeme použít i dospělácké granule, které doplňujeme přiměřeným množstvím potravy bohaté na vápník (např. vojtěšková kolečka, petrželová nať, mrkvová nať, pampeliška)

 

Nevhodná doplňková krmiva

 

Klasické směsky složené z obilí a semínek

 

Směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. Často obsahují dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky.

 

Směsky jsou také velmi kalorické, protože obsahují hodně škrobů, tuků a uhlohydrátů a králík z nich přibírá na váze. Časem se u králíka mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a tuků objevit i zdravotní problémy jako průjem, zácpa nebo přerůstání zubů, protože chrup králíka je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky.

 

Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že králíček se vybírá jenom to, co mu chutná a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům.

 

Na diskuzi se často setkáváme s argumentem “Ale kralíčkovi ta směska chutná!” To, že mu chutná, je dost dobře možné, protože tyto směsky jsou dělané tak, aby ušákovi chutnaly, neznamená to však, že jsou pro něj zdravé. V tomto ohledu se opravdu na králíkův správný úsudek spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Děti by se nejradši taky nacpávaly jenom hranolkami, hamburgery a sladkostmi, místo aby si vzaly zeleninovy salát, ale všichni moc dobře víme, jak by skončily, kdyby jim to rodiče dovolili.

 

Granule s kokcidiostatiky

 

Jsou to velmi levné výkrmové granule, které se většinou prodávají na váhu. Těmito granulemi NIKDY NEKRMÍME!!!Obsahují antibiotika (kokcidiostatika), která mají u výkrmových králíků zabraňovat vzniku kokcidiózy. Ovšem aby fungovala, tak by musel být králík krmen výhradně jimi a ničím jiným, protože jinak mají účinek opačný – kokcidie si na léčivo zvyknou a snáze se přemnoží. Protože ale budou na léčivo zvyklé, bude se kokcidióza hůř léčit. Dlouhodobé podávání těchto granulí rovněž narušuje střevní mikroflóru. Od krmení by nás taky měla odradit nízká pořizovací cena granulí, které vypovídá o jejich “kvalitě” – jsou určeny pro králíky, kterým bohužel nebude dopřán život delší než pár měsíců, a proto neobsahují potřebné živiny pro naše gaučové králíky, u kterých si přejeme, aby žili co nejdéle.

Článek o léčbě a prevenci kokcidiózy.

 

Proč je důležité dospělému králíkovi granule dávkovat?

 

Je dokázáno, že naprostá většina králičích zdravotních problémů (např. nemoci trávícího traktu, nemoci jater a ledvin, onemocnění močových cest, špatné postavení chrupu s následky ve formě přerůstání zubů a jejich kořenů a následný vznik abscesů) je úzce vázána na nevhodnou stravu nebo její dávkování a je jim možno předejít upravením králíkova jídelníčku na takový, který je mu nejpřirozenější.

 

Pro králíkovo zažívání je nejpřirozenější seno. Granule jsou ale dělány tak, že jsou “chuťově přitažlivější” než seno, a proto se může stát, že je králík bude upřednostňovat a pokud mu je necháme neomezeně k dispozici, bude se králík živit převážně jimi a nebude jíst tolik sena, kolik skutečně potřebuje. Tím si může přivodit buď okamžité (nadměrný počet vánoček) nebo pozdější zdravotní problémy (přerostené stoličky).

 

Králík je konzervativní zvířátko a pokud dostane ráno a večer jen malou dávku granulí spolu s dávkou zeleniny a jinak bude mít k dispozici jen seno, začne ho považovat za hlavní část své stravy, což se pozitivně odrazí na jeho zdraví.

 

Proč je důležitý poměr vápníku a fosforu?

 

Vyšší obsah fosforu totiž vede k odvápnění a nižší zase k ukládání samotného vápníku do zubů. Pro stavbu kostí jsou potřeba oba prvky ve správném poměru.

 

Ve složení granulí jsem našel/našla popel. Co to je?

 

Jako popel se v granulích označují nespalitelné minerální látky.

 

Když budu králíčkovi dávat málo jídla, bude v dospělosti malý?

 

Do cca 7. měsíce králíček netloustne, ale roste, a jeho velikost je dána geneticky, tudíž ho “nezmenšíme” tím, že mu budeme dávat míň granulí. Pokud ke svému růstu nebude mít dostatek živin, tak vyroste do stejné velikosti jako správně živený králík, ale bude mít v budoucnu kvůli naší nesmyslné touze po zakrslosti zdravotní problémy.

 

Pokud tedy chceme zvířátko, jehož váha nepřesáhne 1,5 kg hmotnosti, pořídíme si morče, protože, i když nám chovatel ukáže zakrslé rodiče našeho králíčka, nemáme zaručené, že se zrovna u toho našeho neprojeví gen po praprapra...dědečkovi nezakrslém králíkovi a náš králík bude vážit trochu víc, než jsme čekali.

 

Pokud tedy chceme aspoň nějakou záruku, že ušák bude malý, koupíme si ho u chovatele, který chová králíky s PP (průkazem původu). V případě, že nám na velikosti nezáleží (minimálně metrovou klec potřebuje jak papírový zakrslík, tak zverimexový kříženec), si můžeme ušáka koupit ve zverimexu, kde prodávají v naprosté většině případů křížence, kteří v dospělosti váží průměrně 2-3 kg. Ostatně větší králík je praktičtější, protože si jeho zažívání umí lépe poradit se spolykanými chlupy (tím se snižuje riziko ucpání žaludku smotkem chlupů) a ani nemívá tak často problémy se zuby, protože má větší čelist (šlechtitelé kralíka a jeho čelist sice zmenšili, ale zuby se jim zmenšit nepodařilo).

 

Nesmíme také zapomenout, že zakrslí beránci bývají větší než zakrslíci s ušima nahoru.

 

Koupili jsme králíčkovi kvalitní granule, ale on je nechce jíst. Co máme dělat?

 

Mezi 8.-12. dnem začínají malí ušáci baštit bobky, které jim nechává maminka v hnízdě. Tak osídlují svá střeva správnou mikroflórou a zároveň se z nich také zřejmě učí, co mají jíst a jaké má být jejich složení potravy (mlaďata začínají požírat vlastní bobky až ve 3 týdnech věku). [7 Mnozí chovatelé však netuší, že do správné stravy králíčka zrní nepatří, a ve zverimexech jim je rovněž jedno, čím králíky krmí. Proto se stává, že si domů přineseme králíčka, který bude kvalitní granule odmítat. Pokud jsme spolu s králíčkem dostali do začátků i trochu původní směsi, kterou byl krmen, je vhodné do ní nasypat trochu nových granulí a každý den podíl původní směsi o trochu snížit a podíl vhodných granulí zase naopak zvýšit. Jestliže jsme se trefili do králíčkových chutí, pak by měl během do týdne přejít pouze na námi zvolené granule. Někdy jsou ušáci pěkně vybíraví, a pak člověku trvá trochu déle, než sežene ty správné granule, proti kterým nebude mít králík žádné výhrady.

 

Čím je králíček starší, tím je samozřejmě konzervativnější, a proto může být přechod na granule obtížnější.

 

Některým králíkům může trvat i několik týdnů, než nové granule akceptují. Proto se hned po prvním neúspěšném pokusu nevzdáváme a králíkovi nové krmivo vytrvale předkládáme. Pokud přesto neuspějeme, hledáme jiné, složením vhodné, granule, které budou králíkovi chutnat.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieStatistiky

Online: 1
Celkem: 9218
Měsíc: 331
Den: 26